TOP 10 A sporttörténet legtöbbet titulált olimpiai bajnoka

Az, hogy életében legalább egyszer olimpiai bajnok legyen, sok sportoló számára elérhetetlen álma. De néhány szerencsésnek nem egyszer, nem kétszer, hanem tízszer vagy többször is sikerül arany-, ezüst- és bronzérmet nyernie.

Mutatjuk Önöknek a sporttörténelem legtöbbet titulált olimpiai bajnokainak listáját.

10. Birgit Fischer, Németország

Összes érem - 12.
Ebből 8 arany, 4 ezüst és 0 bronz.

Íme egy fotó az egyetlen nőről, akinek sikerült legalább két érmet nyernie öt olimpián.

Fischer 42 éves volt, amikor aranyat szerzett 500 méteren quadban és ezüstöt az 500 méteres párosban, ezzel ő lett a legidősebb olimpiai bajnok, aki kenuban és kajakban versenyzett.

Vicces, hogy ugyanakkor Fischer a legfiatalabb bajnok is, hiszen 1980-ban, 18 évesen nyerte első aranyát.

9. Paavo Nurmi, Finnország

Ebből 9 arany, 3 ezüst és 0 bronz.

Ez a futó egy finn sportolócsoport tagja volt, akiket „Flying Finns”-nek hívtak. Gyorsan világhírre tett szert, amikor az 1920-as antwerpeni olimpián megkezdte pályafutását. Sima és mechanikus lépése az út elején dühös rándulásnak engedett, amikor már csak néhány méter maradt a célig.

Nurmi 22 hivatalos világrekordot állított fel 1500 métertől 20 kilométerig terjedő távon. Minden idők legnagyobb atlétájának tartják.

8. Ole Einar Bjoerndalen, Norvégia

Összes érem: 13.
Ebből 8 arany, 4 ezüst, 1 bronz.

A 2012-es téli olimpián Björndalen egyetlen esélyt sem hagyott ellenfelének, 4 győzelmet aratott a lehetséges 4-ből. A világon elsőként lett biatlon abszolút olimpiai bajnok.

Björndalen azonban csak 12 évvel a Salt Lake Cityben eltöltött legszebb órája után kapta meg személyes aranyérmét. Ez 2014-ben történt Szocsiban. Aztán a norvég csapat büszkesége egy rajthiba ellenére valamivel több, mint egy másodperccel sikerült legyőznie legközelebbi riválisát. Abban az évben Björndalen lett az olimpiai játékok történetének legidősebb egyéni biatlon győztese.

A norvég sportoló nemrég, 2018-ban jelentette be sportkarrierje végét.

7. Takashi Ono, Japán

Ebből 5 arany, 4 ezüst és 4 bronz.

Ez a japán tornász egyike annak a három olimpikonnak, akiknek sikerült legalább 4 érmet nyerniük mindegyik értékből. Ráadásul ő lett az első olimpiai bajnok Japánból művészi gimnasztikában.

Az 1964-es tokiói olimpia megnyitó ünnepségén Takashi Ono abban a megtiszteltetésben részesült, hogy minden sportoló nevében elmondja az olimpiai esküt. Ugyanezen az olimpián megszerezte utolsó ötödik aranyérmét.

6. Edoardo Mangiarotti, Olaszország

Ebből 6 arany, 5 ezüst és 2 bronz.

Ha a vívásról van szó, senki sem közelíti meg az olasz mestert, Edoardo Mangiarottit, aki az olimpiák és a világbajnokságok legeredményesebb győztesének bizonyult.

A vívótehetség szó szerint átfut a Mangiarotti család ereiben. Edoardo édesapja 17-szeres olasz bajnok volt epee vívásban. Azt tanácsolta fiának, hogy legyen balkezes (bár természetesen jobbkezes volt), hogy előnyt szerezzen a sportban. Edoardo vívóstílusa kényelmetlen volt ellenfelei számára.

Mangiarotti 8 évesen kezdett vívóleckéket venni. Testvére, Dario mellett edzett, aki szintén kiváló kardvívó. Edoardo pedig 17 évesen nyerte első aranyérmét.

5. Borisz Sahlin, Szovjetunió

Ebből 7 arany, 4 ezüst és 2 bronz.

Az első öt olimpiai sportoló között, akik a legtöbb érmet szerezték, két tornász és egy tornász volt a Szovjetunióból. Shahlin az első ebből a trióból.

Árvaként, felülről való mecénás nélkül sikerült eljutnia a sportolimposzra, nagyrészt első edzője, V. A. Porfiryev támogatásának köszönhetően, aki megtanította a fiút a végsőkig küzdeni.

A sportversenyek alatt tanúsított nyugodt és magabiztos viselkedése miatt a külföldi újságírók Shakhlint „orosz medvének” nevezték.

4. Marit Björgen, Norvégia

Összes érem - 15.
Ebből 8 arany, 4 ezüst és 3 bronz.

Bár Larisa Latyinina szovjet tornásznőnek több olimpiai érme van, mint Bjorgennek, a norvég síző a téli olimpia legtöbbet kitüntetett sportolója. A modern történelem legerősebb női síelőjének tartják.

Marit Bjørgen nevéhez azonban nagy horderejű botrányok is társulnak. 2009-ben engedélyt kapott a FIS-től, hogy doppingszereket, köztük formoterolt tartalmazó asztma elleni gyógyszereket használjon. Ez sok más sportolónak nem tetszett. A lengyel síző, Justyna Kowalczyk például azt mondta, hogy kábítószer nélkül Bjørgen nem tudta volna elérni jelenlegi lenyűgöző eredményeit.

3. Nyikolaj Andrianov, Szovjetunió

Ebből 7 arany, 5 ezüst és 3 bronz.

Első edzője, Nyikolaj Tolkacsev óriási szerepet játszott Adrianov ragyogó karrierjében. Meggyőzte a fiút, hogy ne hagyja abba a gimnasztikát, sőt a házi feladatban is segített neki, és szülői értekezleten is részt vett. Tolkacsov erőfeszítései pedig bőven kifizetődtek. Tanítványa többszörös világ-, Szovjetunió- és Európa-bajnok lett.

2008-ig ez a szovjet sportoló az olimpiai érmek abszolút rekordereje volt, egészen addig, amíg az amerikai Michael Phelps megkapta a 16. érmét.

2. Larisa Latyinina, Szovjetunió

Összes érem - 18.
Ebből 9 arany, 5 ezüst és 4 bronz.

Ez a többszörös olimpiai bajnok hozzájárult ahhoz, hogy a Szovjetunió a torna domináns erőjévé váljon.

Bár Michael Phelps megverte őt az összes éremben, Latynina rekordja az egyéni számokban szerzett legtöbb érem tekintetében (14) továbbra is felülmúlhatatlan.

Latynina annyira elkötelezett volt a sport iránt, hogy négy hónapos terhesen részt vett az 1958-as moszkvai világbajnokságon. Előadásaiban a tánc kecsességét és látványát egy tapasztalt sportoló stabilitásával és ügyességével ötvözte.

1966-ban Latynina a Szovjetunió nemzeti művészi gimnasztika csapatának edzője lett. Csapata háromszor nyert aranyat az 1968-as, 1972-es és 1976-os olimpián.

1. Michael Phelps, USA

Összes érem - 28.
Ebből 23 arany, 3 ezüst és 2 bronz.

A legtöbbet kitüntetett olimpiai bajnokok rangsorának egyértelmű győztese Michael Phelps amerikai úszó. Ő büszkélkedhet a legtöbb olimpiai aranyéremmel és összességében a legtöbb éremmel. "Minden idők legnagyobb olimpikonjának" nevezték.

„The Baltimore Bullet” (ez Phelps egyik beceneve) lett a sporttörténelem egyetlen 23-szoros olimpiai bajnoka. Más olimpikonoknak azonban van esélyük felülmúlni ezt az eredményt, hiszen a 2016-os riói olimpia után Phelps bejelentette végleges visszavonulását a sportágtól.

Miért olyan jó?

Michael Phelps előnye a magassága, súlya, valamint karjai és lábai hossza. Hosszú törzse és rövid lábai csökkentik a test mozgásával szembeni ellenállást a vízben, és lehetővé teszik, hogy a lehető leggyorsabban ússzon előre. Viszont 47-es méretű cipőt hord.

Phelps 203 cm-es karfesztávolsága és 193 cm magas, iskolás korában egy csapásra megölelhette öt osztálytársát. Észrevette ezt az úszó számára hasznos tulajdonságot, Bob Bowman edző meghívta a fiatalembert az úszószekcióba.

Ha a hétköznapi emberek 80% víz, akkor Phelps 90% víz. Még a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült olyan sportolóként, aki több folyadékot tud inni, mint amennyit súlya - 91 litert.

A szíve pedig percenként körülbelül 30 liter vért képes pumpálni. Ennek köszönhetően a történelem legnevesebb sportolója gyorsan felépült az intenzív úszásokból.